Šuštarček, krojaček in Mokronožci

Zamisel in izvedba Peček, Stane (zamisel)
Studio 5 Mirna (izvedba)
Urednik Kapus, Marko
Avtor(ji) Peček, Stane (besedilo)
Drugi avtorji Godec Schmidt, Jelka (ilustracije, oblikovanje)
Vrsta gradiva knjiga
leposlovje, klasična umetna pravljica
Fizični opis trda vezava, 119 strani, 20 x 14 cm, z ilustracijo na sprednji strani ovitka
Jezik slovenski
Prelom in priprava za tisk Knapič, Darinka
Tisk Marginalija, d.o.o.
Založnik Studio 5 Mirna
Leto 2003
Opombe Gregorčič, Ivan (jezikovni pregled)
izdajatelj: Studio 5 Mirna
mag. Jamnik, Tilka (recenzentka)
Tancer-Kajnih, Darka (recenzentka)
Izvor arhiv Studio 5 Mirna
Vsebina Šuštarček (str. 5-69). Krojaček (str. 71-115). »Prva zgodba govori o prijaznem najdenčku, ki s pridnostjo, nadarjenostjo in bistroumnostjo uspešno premaguje trde življenjske preizkušnje. V nevarnih situacijah mu seveda priskočijo na pomoč še skrivnostni Mokronožci, zato mu uspe uresničiti celo nemogoče zahteve vzvišenega in nesramnega graščaka, ki je že mnogim ljudem zagrenil življenje. V drugi zgodbi pa spremljamo žalostno pot zapitega krojačka, ki mu Mokronožci pomagajo najti izgubljeno samospoštovanje, s katerim se lahko ponovno vrne k svoji družini in med vaščane.« (Iz recenzije Darka Tancer-Kajnih)
Ocena »Opazen je avtorjev osebni slog pripovedovanja, ki je mestoma zelo poetičen. Jezik je tu in tam pretkan z narečnim, starinskim izrazjem (npr. lučaj, mevtrga, krava z mevljem), kar ne vpliva na razumevanje besedila, ga pa seveda značilno obarva. Mokronožani bodo v obeh pravljicah gotovo našli tudi zanimiv odmev davno minulih časov, drugi bralci pa bodo preprosto uživali v domišljijsko razgibanih zgodbah, ki prepričljivo in duhovito pripovedujejo o zasluženi sreči malih, samo na videz nepomembnih ljudi.« (Iz recenzije Darke Tancer-Kajnih)
»Zgodbi o šuštarčku in krojačku sta dogajalno bogati, v obeh se prepleta več motivov in dogodkov; napet pripovedni lok je zgrajen iz mnogih in raznolikih podrobnosti. Tudi s te plati spominja na bogastvo ljudske pripovedi in pripovedovanje, kakršno so nekoč razvijali pripovedovalci. Posebna odlika je tudi smisel za zdrav robat kmečki humor in kritiko mehkužne gospode. Obe besedili preveva medsebojno sožitje vsega živega in neživega, stvarnega in pravljičnega. Nadalje ju preveva sožitje ljudi z naravo, preprostost, poštenost in žlahtnost. V tej plasti je besedilo klic k naravi in preprostemu, a doživljajsko bogatemu življenju; slutiti je kritiko sodobnega odtujenega sveta. V svetu in življenju, kakršnega popisuje avtor, vlada harmonija, kjer ima vsaka rastlina svojo zdravilno moč in je vsako bitje deležno potrebne pomoči. Jelka Godec Schmidt … je z imenitnimi in nazornimi ilustracijami upodobila in zaokrožila vse, kar smo povedati o besedilih. V njih je opaziti tudi kanček humorja.« (Iz recenzije mag. Tilke Jamnik)
Datoteke
COBISS